Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Srpen 2021

Hlavní události:

  • delta mutace onemocnění COVID-19
  • USA: meziroční inflace +5,4%!

Komentář:

Vyspělé akciové trhy si v srpnu připsaly další zisky a to přes vysokou inflaci, pandemií poškozené odběratelsko-dodavatelské vazby a rostoucí počet onemocnění mutací delta COVIDu-19. Cena zlata stagnovala a zakončila měsíc na hodnotě 1813,62 USD/oz. Dlouhodobý trend růstu ceny ropy se v létě zastavil a i v srpnu cena ropy typu Brent oslabila na konečných 72,99 USD/bbl.

Problémy světové ekonomiky objevením vakcíny proti onemocnění COVID-19 neskončily. A tak se toto téma neustále vrací a ovlivňuje vývoj na kapitálových a komoditních trzích. V současné době panují největší obavy z šíření varianty delta. Vyspělé země by tato vlna neměla tolik zasáhnout, kvůli vyšší proočkovanosti obyvatelstva, nicméně panují obavy o rozvíjející se země v čele s Čínou. Pokud by v těchto zemích pandemie znovu naplno propukla, pak by odběratelsko-dodavatelské řetězce utržily další rány a světový obchod by se opět výrazně zmenšil. Je otázkou, jak by to jednotlivé ekonomiky ustály, když zadlužení států v pandemii výrazně narostlo.

Další hrozbou pro kapitálové trhy je vysoká inflace. Meziroční míra inflace v USA je na hodnotách +5,4% a v dlouhodobě stagnující eurozóně již na +2,2%! Meziměsíční inflace sice zpomaluje, a tak je možné, že inflace již je na svém vrcholu, přesto budou muset centrální banky upouštět od kvantitativního uvolňování a zvyšovat úrokové sazby. Monetární restrikce jsou však vždy negativním cenotvorným faktorem pro akciové trhy.

Na čínských technologických akciích pokračují výprodeje. Důvodem je další zásah regulátora, který zveřejnil návrh pravidel zakazujících nekalou soutěž mezi národními provozovateli online platforem. Z jedné strany tato pravidla posilují ochranu duševního vlastnictví, dobré pověsti a značky, z druhé strany umožňují větší zásahy vlády do čínského technologického světa. Na základě toho americká komise pro cenné papíry vydala varování před investováním do čínských akcií. O něco komičtěji pak vyznívají snahy čínské vlády, která chce omezit čas věnovaný hraní počítačových her u dětí a mládeže. Nezletilí budou moci hrát jen 3h týdně. Na vše budou dohlížet příslušné orgány, které budou kontrolovat provozovatele on-line her.

[gtag event="single_post_view"]