Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Září 2021

Hlavní události:

  • růst cen energií
  • ČR: ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,50%

Komentář:

Vysoká inflace a rychle zdražující ceny komodit začínají dusit vyspělé ekonomiky. Cena elektrické energie v září v Evropě zdražila o neuvěřitelných +47,5%. Cena zemního plynu vzrostla o +34% a na severní polokouli se blíží topná sezóna. Růst cen energií pak logicky tlačí také na růst ceny ropy, která v září zdražila o +7,6%.

V září sledované akciové trhy na západní polokouli silně ztrácely, ve východní části (s vyjímkou Austrálie) naopak posilovaly. Na amerických akciích jde o vůbec první kalendářní měsíc v tomto roce, který skončil ztrátou. Z opačného konce, dařilo se zejména ruským akciím, což není překvapivé, protože těžaři ropy a zemního plynu mají v ruském indexu velmi silné zastoupení.
Růst cen energií dále zrychluje inflaci. Energie jsou jedním ze základních vstupů pro výrobu, a tak firmy, které nakupují za spotovou cenu budou muset dále zdražovat svoji produkci. Navíc se samozřejmě cena ropy negativně promítá do nákladů na přepravu zboží, a tak lze očekávat další roztáčení inflační spirály.

Na to budou reagovat centrální banky, které musí začít utahovat měnovou politiku. Žijeme v době bezprecedentně nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, které pokud budou pokračovat, mohou vést k tomu, že se inflace vymkne kontrole. Proto centrální banky nejprve budou opouštět režimy kvantitativního uvolňování a postupně budou zvedat úrokové sazby. Česká Národní Banka poslední den v měsíci září zdvojnásobila základní úrokovou sazbu z 0,75% na 1,50%. Šlo o nečekaně velký nárůst úrokové sazby, ČNB tím chce na trh vyslat jasný signál, že proti inflaci bude bojovat. Jejím cílem je udržet inflaci na nižších úrovních, protože vysoká inflace v náší do ekonomiky nejistotu, zdražuje měnové zajištění pro zahraniční obchod a mnohem hůře se při vysoké inflaci plánuje.

Růst úrokových sazeb, který dříve či později bude muset provést americký FED a evropská ECB, přibrzdí ekonomický růst, protože bude firmám zdražovat externí financování. Projekty, které při nízkých úrokových sazbách byly na hraně, se již nevyplatí při vyšších úrokových sazbách realizovat a budou odepsány.

[gtag event="single_post_view"]