Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Říjen 2021

Hlavní události:

  • pokles cen zemního plynu a elektrické energie
  • ECB bude pokračovat v kvantitativním uvolňování

Komentář:

V říjnu se americké a evropské akciové trhy vrátily do růstového trendu a odmazaly předchozí ztráty. Přesto je na trzích stále patrná velká nervozita, která vychází z nejistoty ohledně dalšího vývoje pandemie COVID-19, inflace a narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. To ve spojení s vysokými cenami aktiv a energií představuje nebezpečí pro obrat trendu a nástup medvědího trhu.

Ceny zemního plynu a elektrické energie po dosažení svých dlouhodobých maxim začaly v říjnu klesat. Pouze cena ropy dále rostla a nakonec zpevnila o +7,5%. Ceny energií jsou pro mnoho firem a domácností kritické právě nyní před začátkem topné sezóny na severní polokouli. Vysoké náklady za energie by měli vliv na hospodářský růst severně položených zemí.

Evropská centrální banka se nechystá zvyšovat úrokové sazby i přes zrychlující inflaci poháněnou vysokými cenami energií. Naopak přistoupí k dalšímu programu nákupu dluhopisů, a to po skončení protipandemického programu PEPP. Bude tak pokračovat v kvantitativním uvolňování, které zahájila v roce 2015. To samozřejmě dopadá na euro, které se obchoduje na páru s dolarem na svých 14ti měsíčních minimech a od začátku roku vůči dolaru oslabilo o -6%.

[gtag event="single_post_view"]