Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Únor 2017

Hlavní události:

  • USA: pokračující optimismus díky očekávané podpoře ekonomiky
  • EU: obavy z dalšího politického vývoje

Komentář:

Pod heslem „žádné zprávy, dobré zprávy“ si hlavní americké, evropské i asijské trhy připsaly slušné zisky. V únoru se totiž skutečně neobjevily žádné zásadní kurzotvorné informace s globálními dopady.

Ve Spojených Státech pokračuje akciová rally živená očekávanými kroky ze strany nového prezidenta Trumpa. Jde zejména o očekávané masivní investice do infrastruktury doprovázené snížením daní. Z toho by těžily americké firmy obecně, zejména pak společnosti podnikající ve stavebnictví a v energetice. Navíc se nová americká administrativa chystá více investovat do vlastní armády, což zase napomáhá akciím zbrojařských firem. A v neposlední řadě se připravují také úpravy tzv. „obamacare“, ze kterého se radují farmaceutické a zdravotnické firmy. V letošním roce se v USA čeká trojí zvýšení úrokových sazeb. Právě dopady nové Trumpovy fiskální politiky ovlivní výši a rychlost zvyšování amerických úrokových sazeb. Pokud se americká ekonomika rozjede ještě rychlejším tempem a poroste inflace, pak lze očekávat výraznější utahování nyní rozvolněné měnové politiky.

Evropské akcie lákají investory svým nízkým oceněním, avšak rychlejšímu růstu jejich cen brání politické nejistoty. V letošním roce proběhnou zásadní volby ve Francii a v Německu a čeká se posílení nacionalistických stran zaměřených proti Evropské Unii. Do toho Velká Británie opouští EU a není ještě jasné, jakou přesně bude mít Brexit podobu.

Prezidentské volby ve Francii
Hlavním favoritem prvního kola francouzských prezidentských voleb je Marine Le Penová z Národní fronty. Rozhodující se ukazuje být souboj o druhé postupové místo do druhého kola voleb. V něm jde o velmi vyrovnaný souboj mezi Emmanuelem Macronem a Francois Fillonem.

Ve druhém kole naopak bude pro Le Penovou s jejími krajními názory těžší uspět, volební průzkumy očekávají její prohru. Průzkumy také ukazují, že ve druhém kole by byl lehčím soupeřem republikánský kandidát Fillon než Macrone z hnutí En Marche!

Každopádně náskok obou největších soupeřů Le Penové pro druhé kolo, reprezentanta tradiční pravice Francoise Fillona a představitele levého středu Emmanuela Macrona, se snižuje. Navíc zkušenosti s americkými volbami nás učí, že předvolební průzkumy nemusí vždy správně předpovědět výsledek.
Národní fronta si vytyčila dvě strategické změny. Pokud by je prosadila, nedotkly by se pouze Francie. Například dopad ohlášeného odchodu z eurozóny a návrat k franku by podle analýzy Deutsche Bank byl srovnatelný, ne-li dokonce silnější, než byl pád banky Lehmann Brothers, který na podzim 2008 odstartoval největší finanční a hospodářskou krizi od 30. let minulého století. Z druhé strany původní obavy z Brexitu nebo vítězství Donalda Trumpa nezpůsobily velké výprodeje, naopak ve druhém případě dokonce odstartovaly dosud trvající růst.