Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Březen 2017

Hlavní události:

  • Nizozemsko: strana Geerta Wilderse prohrála v parlamentních volbách
  • USA: Donald Trump neprosadil zrušení Obamacare

Komentář:

Velmi solidní růsty si v březnu připsaly evropské akciové trhy. Evropské akcie těží z relativně nižšího ocenění oproti akciím americkým a z uvolněné evropské měnové politiky. Navíc investoři kladně hodnotili vítězství konvenčních stran nad populistou Geertem Wildersem v parlamentních volbách v Nizozemsku. Po Brexitu, který v dalších státech mimo Velkou Británii posílil hlasy proti fungování jednotné EU, tak jde o první vítězství proevropsky orientovaných politických stran nad těmi, které usilují více o posílení národních států a chtějí více uzavírat hranice.

Ve Spojených státech utržil Donald Trump první velkou prohru, když se mu nepodařilo prosadit zrušení zdravotnické reformy (tzv. Obamacare) jeho předchůdce Baracka Obamy. Přitom ještě pár dní před hlasováním prezident USA ujišťoval, že se mu podaří získat dostatečný počet hlasů. Nakonec se mu nepodařilo získat dostatek hlasů uvnitř vlastní Republikánské strany. První prohra na půdě Senátu vnáší na trhy nejistotu, zda bude mít prezident Trump dostatečnou podporu na prosazení svých vizí o dalším směřování USA. Jeho plány na snižování daní nebo vysoké výdaje do infrastruktury totiž předtím poháněly americké akcie směrem vzhůru, nyní však není úplně jisté, zda bude mít Donald Trump sílu tyto záměry skutečně prosadit.

Ukončení devizových intervencí v ČR:

Závazek ČNB na udržení kurzu nad 27 CZK/EUR vypršel poslední březnový den. Po třech a půl letech trvání devizových intervencí mohou centrální bankéři kdykoliv opustit od umělého oslabovaní koruny. Dosud vynaložená celková suma se rovná přibližně dvěma bilionům korun. Spekulanti na měnovém páru, stejně jako česká veřejnost, netrpělivě vyčkávají okamžik, kdy se kurz začne pohybovat pod dlouhodobě nastavenou úroveň, což naznačí skutečné opuštění tohoto měnového režimu. Na posílení koruny čeká spousta spekulantů, odhaduje se, že sázky dosahují až 65 mld. korun.

Podle analytiků se jako nejzazší termín opuštění intervencí jeví měsíce duben a květen. Během těchto dvou měsíců centrální banka s velkou pravděpodobností rozhodne o opuštění korunové intervence. Většinový konsenzus se klaní k měsíci květnu, nicméně se stále přicházejícími příznivými daty z domácí ekonomiky je možné, že si centrální bankéři uvolní ruce už během dubna. Stále se čeká na inflační data, která by měla dorazit v druhé polovině dubna, která by mohla lehce poodhalit, co se děje v hlavě guvernéra Jiřího Rusnoka a jeho kolegů. Zcela logicky může ČNB zasáhnout už dnes, ale pravděpodobnost pro tak brzký termín je minimální.

Po opuštění intervenčního režimu lze očekávat postupné posilování koruny, i když krátkodobě může docházet k větším výkyvům směrem nahoru i dolů. Investorům, kteří mají prostředky ve fondech zajištěných do české koruny, neplynou z opuštění kurzového závazku žádná rizika. Investoři, kteří investují v cizích měnách (zejména v EUR), samozřejmě nesou měnové riziko, které se v dlouhém období projeví po přepočtu na domácí měnu s velkou pravděpodobností negativně. Nicméně měnové riziko by nemělo být hlavním kritériem při rozhodování při nákupu nebo prodeji investice. Větší příležitost, a tedy i riziko s sebou totiž nese riziko tržní, které je hlavním motorem konečného zhodnocení. Proto investorům doporučuji nedělat unáhlené taktické úpravy portfolia kvůli ukončení devizových intervencí bez konzultace se svým investičním poradcem.

České domácnosti, které se chystají v létě na zahraniční dovolenou, určitě neudělají chybu, pokud se směnou korun počkají na příznivější kurz. Po třech a půl letech budou mít konečně zahraniční dovolenou za férové (tržní) ceny.