Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Květen 2017

Hlavní události:

  • Francie: novým prezidentem se stal Emmanuel Macron
  • USA: Donald Trump pod tlakem médií

Komentář:

Hned zkraje měsíce ledna (ne)podala česká vláda demisi. Dobrou zprávou je, že na vládní krizi (a tanečky kolem ní) investoři nereagují. Česká ekonomika je totiž v dobré kondici, v prvním čtvrtletí vzrostlo HDP meziročně o +2,9 %, přičemž očekávaný konsenzus byl pouze růst +2,3 %. Když k tomu přičteme březnový přebytek platební bilance +31,2 mld. CZK oproti konsenzuálním odhadům ve výši +20 mld. CZK, vzniká prostor pro výraznější posilování koruny.

Vítězem druhého kola prezidentských voleb ve Francii se stal Emmanuel Macron, který porazil Marine Le Penovou poměrem hlasů 66 % k 34 %. Po volbách v Nizozemí jde o druhé letošní evropské volby, kde zvítězila středopravicová orientace. To vnímají investoři příznivě a doufají většinou v další pokračování tohoto trendu. V červnu proběhnou další volby ve Velké Británii a parlamentní volby ve Francii. Volební super rok pak zakončí v září důležité volby v Německu. Výsledek všech těchto voleb výrazně ovlivní další směřování EU.

Zámořské akciové trhy znervózněly kvůli kauzám spojeným s prezidentem Trumpem. Donald Trump údajně požádal odvolaného ředitele FBI Jamese Comeyho o ukončení vyšetřování vztahu bývalého poradce pro národní bezpečnost Bílého domu Michaela Flynna a Ruska. James Comey si pro sebe zapsal dvoustránkovou podrobnou konverzaci po tehdejší schůzce v Bílém domě. Bílý dům tuto zprávu popřel a oznámil, že prezident Spojených států žádost o ukončení procesu vyšetřování nikdy nevznesl. Dlouhotrvající kauza ohledně Trumpových vazeb na Rusko (skrze jeho spolupracovníky) vnáší na trhy nejistotu, zda bude mít nový prezident dostatečnou sílu na prosazení investory očekávaného snížení daní či investice do infrastruktury.

Sečteno podtrženo dopadl květen na akciových trzích pozitivně a zatím popírá známé rčení „Sell in May and go away“.

Škola investora:

„Sell in May and go away“ volně přeloženo znamená „Akcie prodej v květnu a odejdi z trhu“. Toto okřídlené rčení vychází z historických dat, která měří průměrné výnosy na Dow Jones Indexu od roku 1950 ve dvou obdobích: letním (od května do října) a zimním (od listopadu do dubna). Zatímco průměrný výnos na sledovaném indexu za zimní období činí +7,5 %, letní období vychází výrazně hůře s průměrným ziskem pouhých +0,3 %.

Důležité je si uvědomit, že jde o průměry, a tak se v jednotlivých letech mohla realita od dlouhodobých průměrů velmi lišit. Na posledních deseti letech je pak výsledek silně ovlivněn finanční krizí, která propukla na podzim roku 2008. V ní akciový trh ztrácel v „zimním“ období, a tak také výrazně narušil statistiku. Přesto lze vysledovat, že za posledních 10 let byly průměrné výnosy na důležitých akciových trzích nejhorší v měsících lednu, červnu a srpnu, tak jak ilustruje tabulka.

Pro dlouhodobého investora je nejlepší strategií různá rčení ignorovat a raději sledovat dlouhodobý investiční cíl. Prodávat a znovu nakupovat investiční pozice totiž znamená zatížit výkonnost dalšími poplatky, a tak je celkový výsledek ještě horší. Vždy platí, že fondové investování by mělo sloužit dlouhodobým cílům a není vhodné pro spekulace! Maximálně je možné zvážit načasování jednorázové investice, kdy jde k výše popsanému přihlédnout.

Přeji krásný den!
Petr Šedivý

[gtag event="single_post_view"]