Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na akciových trzích – prosinec 2016

Hlavní události:

  • OPEC: dohoda o omezení těžby ropy
  • Itálie: voliči v referendu řekli „ne“ ústavní reformě

Komentář:
Na přelomu listopadu a prosince se členské státy ropného kartelu OPEC dohodly na omezení těžby ropy. Jde o první dohodu od roku 2008, kdy se naposledy členové tohoto kartelu dokázali úspěšně domluvit. Současné úrovně těžby se pohybují na 33,6 mil. barelech za den a členské státy se dohodly, že sníží výstup o 1,2 mil. barelů za den, což by mělo napomoci růstu cen ropy. Do dohody se zapojilo také Rusko, které sníží produkci o 300 tis. barelů/den. Utažení kohoutku pomohlo ropě v prosinci posílit o výrazných 12,6 %.
Největší pozornost investorů však byla v prosinci upřena na výsledek italského referenda. V něm voliči odmítli reformní balíček premiéra Renziho, což znamená konec jeho vlády a možné předčasné volby. V těch by zřejmě výrazně posílilo Hnutí pěti hvězd, které má výrazné protievropské tendence a pravděpodobně by usilovalo o opuštění eurozóny a EU. Přes neúspěch premiéra Renziho akciové trhy překvapivě reagovaly na výsledek referenda pozitivně a italské akciové indexy v prosinci silně rostly.

Evropská centrální banka v prosinci dle očekávání prodloužila program kvantitativního uvolňování do konce roku 2017. Jde tedy o 9-měsíční prodloužení trvání programu. Objem uvolňovaných prostředků však bude snížen ze současných 80 mld. EUR měsíčně na 60 mld. EUR/měs., což je méně než očekávání trhu, který předpokládal zachování současné úrovně měsíčního objemu.

Hlavní události roku 2016 na finančních trzích:

  • propad čínských akcií na začátku roku
  • Brexit – Velká Británie opouští Evropskou Unii
  • Deutsche Bank v problémech
  • Donald Trump se stal 45. prezidentem USA
  • politika levných peněz – FED, ECB, BoJ, ČNB a další centrální banky
  • ropa: obrovský nárůst ceny, zlato: v první polovině roku růst, pak pokles
  • globální napětí – Sýrie, vojenský puč v Turecku, teroristické útoky

Shrnutí vývoje na finančních trzích v roce 2016:

Pro akciové investory byl rok 2016 úspěšný, pokud budeme brát v úvahu souhrný světový akciový index MSCI World, který za celý rok zhodnotil o 5,32 %. Nicméně rozdíly mezi jednotlivými regiony a odvětvími byly značné. Největší zhodnocení přinesly investice v Rusku, Argentině a Brazílii, naopak vysoké ztráty počítají investoři v Číně. Z odvětví se nejvíce dařilo ropnému průmyslu, následovanému finančními institucemi. Dobře se také dařilo průmyslu, který těžil ze zlepšující se kondice světové ekonomiky a zároveň z nízkých cen energií.

Na začátku roku byla největším tématem Čína, kde akciový trh v lednu ztratil hrozivých 22,6 %. Příčinou poklesů byl zpomalující výkon čínského průmyslu. Ve zbytku roku sice čínský akciový trh převážně rostl, přesto zakončil rok s celkovou ztrátou 12,3 %. Nad čínskou ekonomikou se i nadále vznáší řada problémů, jakými jsou vysoké zadlužení státu, snižující se tempo růstu produkce nebo riziko splasknutí realitní bubliny.

Britové v červnu v referendu rozhodli o opuštění EU v poměru 51,9 % ku 48,1 %. Britská libra reagovala bezprecedentním propadem. Evropské akcie nejprve ztrácely na hodnotě, relativně brzy však dokázaly ztráty eliminovat. Nicméně vystoupení jedné ze silných zemí z EU, které si dříve dokázal jen málokdo připustit, může spustit řetězovou reakci. Odstředivé síly mimo EU lze vidět i v dalších evropský zemích. V příštím roce budou volby v Holandsku a Francii a také možná předčasné volby v Itálii. Dá se očekávat růst preferencí stran, které se staví proti evropské integraci nebo se přímo netají tím, že hodlají EU opustit. Evropská Unie se dostává pod tlak, který má zřejmě jen dva možné scénáře řešení: hluboké reformy, anebo její postupné oslabování a rozpad.

Ve velkých problémech se na podzim ocitla německá Deutsche Bank. Ta dostala obří pokutu od amerického ministerstva spravedlnosti. Dalšími příčinami problémů bylo provalení skandálů s manipulacemi úrokových sazeb a praním špinavých peněz v Rusku, které poškodily reputaci banky. Německá kancléřka Angela Merklová rovnou odmítla banku zachraňovat, přestože jde o jednu z nejvýznamnějších finančních institucí na světě. Akcie banky v kritický okamžik propadly dokonce pod hranici 10 EUR, nicméně po udělení nižší než očekávané pokuty od amerického ministerstva spravedlnosti se situace stabilizovala a akcie postupně vystoupaly na úrovně okolo současných 18 EUR/akcie.

Zřejmě největším překvapením amerických voleb bylo vítězství Donalda Trumpa. Ten nejprve dokázal zvítězit v republikánských primárkách a nakonec navzdory průzkumům veřejného mínění dokázal porazit Hillary Clintonovou v přímém souboji o Bílý Dům. Akciové trhy nakonec vyhodnotily Trumpovo vítězství velmi kladně a po zbytek roku rostly, jelikož investoři očekávají velké výdaje do infrastruktury a možné snižování daní.

Akciovým trhům v letošním roce přála také politika levných peněz, když prakticky všechny důležité centrální banky pumpovaly do svých ekonomik obrovské objemy peněz. Americký FED přistoupil k utažení měnové politiky až na konci roku, nicméně ECB prodloužila program kvantitativního uvolňování do konce roku 2017. ČNB celý rok držela kurzový závazek na 27 CZK/EUR a očekává se, že jej opustí až v letošním roce.

Mezi komoditami se výrazně dařilo ropě, která si po knock-outu uštědřeném v roce 2015 meziročně polepšila o 52,4 %. Zlato zažilo dvě úplně odlišná pololetí. V prvním pololetí rostla jeho cena vzhůru, naopak ve druhém pololetí na ceně ztrácelo. Přesto za celý rok zhodnotilo o 8,1 %.

Jedním z nejvýraznějších kurzotvorných hybatelů a přetrvávajících rizik bylo v uplynulém roce globální napětí. Po celý rok probíhala válka v Sýrii, do které se nakonec svými intervencemi zapojilo také Rusko a Turecko. V samotném Turecku dochází k utužování centrální moci Erdoganem, který dokázal využít vojenského puče k posílení vlastních pozic. Teroristické útoky se v Evropě opět opakovaly, stejně jako v předchozích letech. Bohužel napětí mezi Evropou a Ruskem se zřejmě ještě zvýšilo. Snad pozitivním výhledem do letošního roku by mohlo být zatím sice křehké, ale přeci jen utišení syrské občanské války, výrazné oslabení Islámského státu a také klesající příliv uprchlíků do zemí EU.

S příchodem nového roku se vždy roztrhne pytel s různými doporučeními analytiků, jejichž jediným cílem je vést drobné investory/klienty k taktickým úpravám portfolia. V našem pravidelném reportu se tomu vždy snažíme vyhnout. Ideální strategií je držet se původně zvoleného investičního horizontu a investici mít co možná nejvíce diverzifikovanou. V letošním roce bude pro investory klíčový vývoj v EU, která čelí možná i existenční krizi. Dále bude důležité, do jaké míry se podaří Donaldu Trumpovi naplnit vysoká očekávání investorů i obyvatel USA, kteří očekávají další růst americké ekonomiky. V neposlední řadě pak bude zásadní roli hrát geopolitická situace, zejména další vývoj situace na Blízkém východě a vztahy mezi Evropou a Ruskem. Vždy ale platí, že riziko není jenom hrozba, je to zároveň příležitost. Pokud se situace v těchto klíčových oblastech bude vyvíjet pozitivně, pak v kombinaci s rostoucím výkonem světové ekonomiky mohou akciové indexy dále růst.