Sledujte nás

Zdeněk Tůma Ekonomika a inflace v Evropě

V úterý 8.6. se konal velmi zajímavý večer, hostem v klubu byl bývalý guvernér ČNB, Zdeněk Tůma. Diskutovalo se mnoho témat – udržitelnost inflace, spotřebitelský koš, výška státního dluhu a třeba i to, zda je či není vhodné a proč přijmout Euro. Každopádně, bylo zajímavé podívat se na věc apoliticky pohledem ekonoma. Pan Tůma se v jednu chvíli ujistil: a ptáte se mne jako bankéře centrální banky, ekonoma a nebo občana? Z pohledu přijetí eura se může odpověď lišit. Centrální banka má jisté možnosti, pokud operuje s korunou. Možná větší, nejde-li o euro. Ekonom a možná i centrální banka, potvrdí, že počítat výkon ekonomiky jde jak v koruně, tak v Euru. Jde o výkon, ne použité platidlo. Nicméně, pro srovnání, export, je snazší mít stejnou měnu a stejně tak, náklady splácení státního dluhu budou levnější v Euru, než v koruně. Prostě, česká ekonomika je malá a rizikovost pro investory, kteří půjčují, je vyšší v koruně, než kdyby jsme měli Euro. Například i Slovensko okamžitě po ohlášení Eura získalo levnější financování. Eurozóna je prostě pro investory zajímavější a bezpečnější. Zdá se to býti výhodné i pro občana – nicméně, zkušenosti ukazují, že ohodnocení práce není dané Eurem, ale tím, jakou produktivitu dosahujeme. I země s stejným eurem mají různé platy… 

Chcete-li se na přednášku podívat, najdete ji na youtube kanále Venture Clubu. Obsahuje i krátkou zmínku o aktuální aktivitě Zdeňka Tůmy, IRQ realitních fondech.

IRQ funds představují zajímavou možnost investice do developmentu a nemovitostí, s cílem 8% i pro menší investice. V klubu připravujeme otevření klubového fondu, investujícího právě do IRQ. Nejde mít vše jen v venture projektech a tak doplnění portfolia investorů něčím konzervativnějším je zajímavá možnost. 

[gtag event="single_post_view"]