Sledujte nás

Zprávy VCZS

Komentář k vývoji na finančních trzích – Listopad 2018

Hlavní události:

  • USA: volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů
  • cena ropy poklesla o více než pětinu!

Komentář:
Zatímco letošní říjen byl nejtěžším měsícem pro akciové trhy za poslední desetiletí, v listopadu došlo k alespoň částečnému zklidnění a snížení volatility.

Ve Spojených státech se konaly důležité volby do Sněmovny reprezentantů a do Senátu. Američané rozhodli, že Sněmovnu reprezentantů po osmi letech ovládnou demokraté. V Senátu si však těsnou většinu udrželi republikáni. Výsledek voleb uklidnil investory, kteří očekávají, že nebude možné provádět žádné radikální změny v legislativě, a navíc bude Trumpova administrativa pod větším dohledem. Obě strany by také mohly spolupracovat a shodnout se na zvýšení investic do infrastruktury a podpořit tak ziskovost firem.

Přes uklidnění trhů trpěly i nadále akcie technologických firem, které odevzdávají část svých předchozích velkých zisků. Zejména akcie společnosti Apple se dostávají pod velký tlak. Společnosti se sice daří zvyšovat cenu svých produktů, ale pomalu se firmě snižuje poptávka po jejích výrobcích. Firma se proto rozhodla snížit objednávky po výrobě nejnovějších modelů.

V Evropě je nejzásadnějším problémem brexit a jeho praktické řešení, které je stále v nedohlednu. Ministři a úředníci pro vyjednávání různě odstupují a premiérka Mayová má stále nižší důvěru. Pro investory je takovou situaci těžké interpretovat, protože na jedné straně je nejistota špatnou zprávou, na druhé straně se zvyšuje šance, že Velká Británie do nějaké míry ustoupí od své snahy opustit Evropskou unii. Mění se totiž také nálada v britské společnosti, kdy stále více lidí věří, že dopady brexitu pro ně budou tvrdé. 

V průběhu listopadu extrémně propadla cena ropy. Například cena ropy Brent spadla pod úroveň 60 USD/barel, tedy na úroveň, kde se naposledy nacházela před dvěma a půl roky. Pokles je způsoben výrazným převisem nabídky ropy nad poptávkou po ní. Uvalení amerických sankcí na íránskou ropu ani snahy kartelu OPEC o omezení produkce nedokázaly tuto situaci z pohledu producentů ropy vylepšit. Na trh totiž dodává zvýšenou produkci Saúdská Arábie, tradiční spojenec USA.

[gtag event="single_post_view"]