Sledujte nás
Search
Close this search box.

České granáty – Šperky Ulriky baronky von Levetzow

Večerem provází odborník na gemmologii – Dr. Radek Hanus, Ph.D., EurGeol., gemolog, mineralog a soudní znalec v oboru drahé kovy a drahé kameny.

Prezentace (a i knížka) „Šperky Ulriky von Levetzow“ (Hanus R. a Hladký P., 2019) vznikla jako výsledek restaurování a výzkumu mimořádně vzácné kolekce šperku, v nichž jsou použity jedny z největších českých granátů.

Záznam večera je na YouTube kanále klubu zde.

V prezentaci se budu věnovat historii rodu Levetzow, který přišel z Německa, kdy se paní Amalie von Brösigke provdala za Františka Josefa hraběte z Klebelsberg-Thumburgu (jeden ze zakladatelů dnešního Národního muzea v Praze). Spolu se usadili na zámku v Třebívlicích v Českém středohoří. Paní Amalie přišla do Čech i se svými třemi dcerami, přičemž do nejstarší Ulriky (tehdy 17-ti leté) se zamiloval J. W. Goethe (ve věku 72 let). Otčím ale vztahu nepřál, a tak již Goethe nikdy do Čech nepřijel. Pan František J. hrabět z Klebelsbergu byl zároveň velmi podnikavý, a tak organizoval těžbu českých granátů na svém panství. Velmi dobrá produkce podnítila i založení brusírny přímo v Třebívlicích. Takzvaný Ulričin šperk, který je hlavním tématem prezentace, byl ve skutečnosti darem hraběte Františka Ulričině matce, a teprve potom ho Ulrika zdědila.

České granáty na šperku jsou natolik veliké, že velmi pravděpodobně nemohly být získány těžbou, ale pocházejí nejpíš ze starších šperků. V prezentaci je zároveň popsána i dobová těžba a brusírny drahých kamenů v Království českém, následuje historie soupravy šperků Ulriky von Levetzow, včetně popisu poslední krádeže. Dále se budu věnovat detailnímu popisu šperku včetně gemologických charakteristik českých granátů a analýz použitého drahého kovu. Následně bude popsán proces restaurování šperku, který probíhal celý v muzeu, protože ho šperk nesměl opustit.

Mimochodem, představu o příběhu šperku můžete získat z článku na webu českého rozhlasu.

Určitě dojde čas i na otázky, například, kde se dají české granáty i dnes v Čechách najít, či kde se vyskytují (varianta český granát) – opravdu jen u nás? Dozvíme se, jak se určuje pravost a druh a cena kamenů a jaké pomůcky se používají.

Český granát je pyrop, který se nachází pouze na území Českého středohoří. Český granát je specifický pro své sytě rudé zbarvení. České granáty se nachází v podobě zrnek, nejčastěji o velikosti mezi 1 mm až 7 mm, větší zrna se nachází zřídka. A gemologie? Gemologie je věda zabývající se drahými kameny. Jedná se o aplikovanou mineralogii, která zkoumá vznik, lokaci, vlastnosti a technologie zpracování přírodních materiálů – drahokamů a polodrahokamů. Zaměřuje se na jejich identifikaci a rozlišení od umělých kamenů.

 

Přijďte si poslechnout zajímavé informace, ptát se, diskutovat a sdílet své zkušenosti.

Večer má vstup volný pro členy klubu, pro ostatní vstupné 200 Kč. pro všechny ale až po předchozí registraci níže. Přeci jen potřebujeme objednat správné množství občerstvení a zvolit uspořádání sálu.  Večer bude streamován – pro odeslání odkazu se níže prosím registrujte.

Těšíme se na viděnou.

Petr Marek, Petr Šedivý

Park Atrium u spol. 2N, Pod Vinicí 2028/20, Praha 12

nahrávám mapu....

Rezervace

Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pro více výhod zaregistrujte.

Rezervace jsou uzavřeny.

Vaše údaje zpracováváme podle zásad o ochraně osobních údajů.