Sledujte nás

Letní prázdninová akce 2 – Štefánikova hvězdárna

Přátelé, 15.8. se sejdeme na Štefánikově hvězdárně na Petříně, což je jedno ze tří míst v Praze, kde se lze v Praze obvykle podívat na oblohu.  (Druhé místo je rozsáhlou rekonstrukcí procházející Planetarium ve Stromovce – tam se půjde podívat až na podzim 2024. Třetí pak hvězdárna v Ďáblicích, ta je otevřená.) Přístupná je expozice hvězdárny a kopule s dalekohledy pro pozorování, pořady pro děti a veřejnost v kinosále hvězdárny. Nás zaujaly půlhodinové pořady pořady TIME ZERO a 5 PLANET (a 5 Planet si na klubové akci pustíme).

Pokud přijdete, dozvíte se více o dnešních znalostech o vzniku vesmíru a jeho dalším vývoji. Představí se nám současné teorie vesmíru jako celku i pohled do světa částic a experimentů v laboratoři CERN. Čekají nás témata jako Velký třesk, Velký krach, reliktní záření, kvantová fyzika, kosmologie, teorie relativity, vznik Sluneční soustavy, planety, mimozemský život. Více na webu Planetum.cz

Ptali jsme se na doporučení k prohlídce vedoucího Štefánikovy hvězdárny, RNDr. Tomáše Proseckého. Řekl nám:

„Typicky probíhá prohlídka tak, že na začátku uvidíte pořad, následně si jdete prohlížet hvězdárnu. Nejedeme v režimu hrad (organizovaná prohlídka), ale spíše v režimu galerie (volně si procházíte), kde u toho nejzajímavějšího (dalekohledy) jsou naši průvodci, kteří dalekohledy ovládají a vypráví vám o tom, co v nich vidíte. Typicky trvá návštěva (v případě jasného počasí) akorát tak hodinu a půl.“

 

Po výkladu a prohlídce pak zavítáme do již známého Strahovského pivovaru, kde nás bude čekat něco  dobrého k jídlu i pití. (Na výběr budou tři jídla, upřesníme včas s těmi, co se přihlásí.) A samozřejmě, popovídáme co nového.

Program:

17:20 sraz u Štefánikovy hvězdárny na Petříně

17:30 – 19:00 prohlídka hvězdárny

19:15 Strahovský pivovar, večeře

Registrace předem nutná, v ceně vstupného je program ve hvězdárně a občerstvení v pivovaru. Pro členy klubu: Řádné (full) členství až dva lístky na osobu v ceně členství, pro členství „Základní – ekonomické“  jeden lístek v ceně členství, další lístky pak v kategorii hosté / nečleny vstupné 600 Kč (plné vstupné, platba předem nutná).

KAPACITA PIVOVARU vyčerpána, registrace uzavřené k 11.8.2023. Pokud chcete přijít na hvězdárnu – jste vítáni i tak. Místo v pivovaru ale je jen v případě, že někdo odřekne. Děkujeme za pochopení.

Hezké léto a na viděnou zde, nebo pak nejdéle od září, kdy pojede opět standardní program – kombinace investičních a společensko-vzdělávacích akcí.

Zdraví

Petr Šedivý

 

Rezervace

Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pro více výhod zaregistrujte.

Tato událost je již plně obsazena.

Vaše údaje zpracováváme podle zásad o ochraně osobních údajů.